Konsolidace úvěrů – ulevte rodinnému rozpočtu

Možná právě také řešíte:

Mám úvěr,
ale potřebuji
další peníze.
Snížení měsíční
splátky, jde to?
Jak ušetřit
na poplatcích za více
úvěrů?
Jak zvládat
náročné papírování
při více úvěrech?
Prodloužení
doby splácení
Předčasné
splacení úvěru

26. 01. 2015 Konsolidace úvěrů

Konsolidace úvěrů znamená sloučit je do jednoho produktu, zvláště pokud vám úvěry, kredity a další půjčky už přerůstají přes hlavu. Získáte přehled nad závazky a také ulevíte rozpočtu. Konsolidace se volí především kvůli snížení měsíčních splátek, které neúměrně zatěžují rodinné finance. Díky sloučení vznikne jeden úvěr s takovým nastavením, které vám bude vyhovovat.

V současnosti nabízí konsolidaci úvěrů většina bank, výjimkou jsou Fio banka a mBank. Equa bank konsolidaci nabízí, ale až od částky 200 tisíc korun a ručit musíte nemovitostí. U nebankovních společností se můžete obrátit na Cetelem či HomeCredit.

Sloučit lze prakticky všechny typy úvěrových produktů, jako spotřebitelské úvěry, kontokorenty, kreditní karty i úvěry od nebankovních společností (například Expobank vám do konsolidace nevezme kreditní karty ani kontokorent).

Finanční společnosti potvrzují, že o sjednávání konsolidace je velký zájem. Napříč bankovním trhem představuje zhruba třetinu až polovinu objemu nových půjček a předpoklad je, že zájem i nadále poroste.

Nelze sloučit zajištěné úvěry a úvěry v prodlení:

Podmínkou pro sjednocení půjček je, že se musí jednat o nezajištěné úvěry. Nelze tedy konsolidovat úvěry od stavebních spořitelen, leasingy či hypotéky. Na odmítnutí byste se také měli připravit v případě, že do sloučení budete chtít zahrnout úvěry po splatnosti, to ovšem záleží na individuální domluvě, protože například Cetelem konsoliduje i úvěry vlastních klientů, kteří mají finanční potíže. A u Zuno můžete refinancovat úvěr s maximálně tří měsíčním zpožděním splátek. Počet úvěrů je také někdy limitující, V Air Bank sloučíte maximálně pět, ve Sberbank či Zuno deset.

 

I milionové závazky lze konsolidovat:

Kromě podmínek týkajících se úvěrů, které lze sloučit, jsou nastaveny i hranice pro maximální či minimální výši úvěru a doby splatnosti. Cetelem, Sberbank či UniCredit Bank nabízejí sloučení závazků do výše jednoho milionu, Komerční banka až do 2,5 milionu korun. Doba splatnosti je od jednoho až po deset let. Pokud chcete přejít k jiné bance, u které budete konsolidovat, současná může chtít poplatek za předčasné splacení úvěru. S tímto poplatek se počítá a je připočten k celkové výši úvěru.

 

Příklad - úvěr ke konsolidaci ve výši 184 tisíc:

Pro lepší představu jsme připravili modelový příklad. Čtyřčlenná rodina s měsíčním příjmem 40 000Kč čistého, splácí čtyři úvěrové produkty za celkovou cenu 7590 korun. Tato částka je už neúnosná, optimální by byla měsíční splátka maximálně do výše čtyř tisíc korun.

 

Žádají o konsolidaci úvěrů ve výši 184tis korun, přičemž nyní čerpají:

  • spotřebitelský úvěr – zbývá doplatit 66 tisíc korun - splátka 2150 Kč
  • spotřebitelský úvěr – zbývá doplatit 73 tisíc korun - splátka 2920 Kč
  • úvěr od splátkové společnosti – zbývá doplatit 25 tisíc korun - splátka 1520 Kč
  • kreditní karta – 20 tisíc korun - splátka 1000 Kč

Některé banky navíc v případě sloučení půjček odměňují své klienty za řádné splácení úvěrů a odpouštějí i několik splátek či vyplácí zajímavé finanční odměny - Air Bank (odpustila 10 splátek), Cetelem (klient získal bonus 20 899 korun), Raiffeisenbank (klient získal po splacení úvěru odměnu 20 tisíc korun).