Je lepší úvěr od stavební spořitelny nebo hypotéka?

Možná právě také řešíte:

Mám úvěr,
ale potřebuji
další peníze.
Snížení měsíční
splátky, jde to?
Jak ušetřit
na poplatcích za více
úvěrů?
Jak zvládat
náročné papírování
při více úvěrech?
Prodloužení
doby splácení
Předčasné
splacení úvěru

23. 01. 2015 Konsolidace úvěrů

Rozdílů mezi hypotékou a úvěrem od stavební spořitelny je spousta, proto se vám je pokusíme trochu přiblížit, abyste se mohli lépe a objektivně rozhodnout. Obě varianty se využívají k financování bydlení (existují samozřejmě i další), a každá má své pro a proti. U obou je také potřeba počítat s poplatky za jejich vyřízení a vedení účtu či hypotéky.


Úvěr ze stavebního spoření:

Velkou výhodou je stálá úroková sazba, s jejíž výší jste seznámeni již při podepisování smlouvy. Výše splátky (což je také „minimální splátka“) činí procento z cílové částky a pohybuje se od 0,45% do 0,9%, potí dle různých tarifů. Úvěr ze stavebního spoření lze předčasně splatit bez sankcí či dalších poplatků, ale tuto možnost je potřeba si ohlídat v podmínkách.  


Hypotéka:

Úrokovou sazbu lze fixovat i u hypotéky, ale v tom případě je vyšší. Splácet budete anuitní splátkou, která je stejná, dokud se nezmění úroková sazba, u které je změněn podíl úroků a splátky jistiny. Doplatit hypotéku je trochu obtížnější, jde to pouze v době konce fixace úrokových sazeb. Jindy sice také, ale za vysoké sankce.