Jak se vyvázat z hypotéky při rozvodu

Možná právě také řešíte:

Mám úvěr,
ale potřebuji
další peníze.
Snížení měsíční
splátky, jde to?
Jak ušetřit
na poplatcích za více
úvěrů?
Jak zvládat
náročné papírování
při více úvěrech?
Prodloužení
doby splácení
Předčasné
splacení úvěru

03. 03. 2015 Konsolidace úvěrů

Jelikož rozvod není nic ojedinělého, rozvádí se až polovina manželství, je potřeba řešit rozdělení majetku, které zahrnuje i hypotéku. Máte několik možností, jak se s bývalým partnerem domluvit na vyvázání se z hypotéky, to ovšem platí, pokud je vedena na oba:

 1. Prodej nemovitosti a vyplacení hypotéky
  Zde si dávejte pozor na dobu fixace, protože ideální doba, kdy nemovitost prodat je konec fixace úrokové sazby. Jinak můžete počítat se sankcemi.
 2. Přenechání hypotéky novému majiteli
  Nemovitost můžete prodat a nechat tak hypotéku převést na nového majitele, který (pokud se splní všechny podmínky) bude pokračovat ve splácení.
 3. Refinancování hypotéky
  Znamená to, že jeden z partnerů si vezme hypotéku novou, kterou splatí starou a vyváže tak expartnerta. Jedná se také o předčasně splacení, proto si dávejte pozor na konec doby fixace.
 4. Vyvázání partnera
  Další možností je vyvázání partnera z hypotéky. Podmínkou je, že partner, kterému hypotéka zůstane, má dostatečný příjem na její splácení. Protože banka bude hypotéku posuzovat znovu, jelikož nastaly nové skutečnosti. V případě, že na splátky nebude stačit, je možné přizvat někoho z příbuzných, či nového partnera. K vyvázání je potřeba doložit potvrzení o rozvodu a doklad o zúžení společného jmění manželů. Každá banka v tomto případě postupuje jinak, neexistuje tak přesný postup.